wtorek, 21 czerwca 2016

W Szpilkach po Dublinie...

Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej.
Angielska nazwa Dublin pochodzi z irlandzkiej nazwy Dubh Linn oznaczającej "czarny staw". Współczesna irlandzka nazwa to Baile Atha Cliath. Co oznacza „miasto brodu z trzcinowymi płotami”.  Dublin posiada port morski połączony kanałami z rzeką Shannon oraz port lotniczy Dublin.
Miasto podzielone jest rzeką Liffey na dwie części Northside oraz Southside, która jest nowocześniejsza i bardziej zamożna.

Nad rzeką Liffey
 Najbardziej słonecznymi miesiącami są maj i czerwiec, podczas gdy najbardziej deszczowym miesiącem jest sierpień (76 mm), zaś najbardziej suchym jest kwiecień (46 mm). Opady są rozłożone równomiernie w ciągu roku. W okresie zimowym głównym opadem jest deszcz, śnieg występuje rzadziej i w miesiącach od listopada do marca.
 Dublin znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby Polaków mieszkających w Irlandii. Według danych statystycznych z 2011 roku w mieście mieszkało ponad 13 tys. osób z polskim obywatelstwem, natomiast w całej metropolii dublińskiej liczba ta wynosiła ponad 35 tysięcy.

(Informacje w poście Wikipedia. Fotografie zamieszczone w tym blogu są mojego autorstwa.)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz